Kako izdati knjigo

Avgusta lani je izšla pravljica z naslovom 9 minut sončnega zahoda. Dve punci ( ubistvo midve s Patricijo ) sva se tega lotili kar sami. Kot sem v video že povedala, ja – najina prva želja je bila da izdama knjigo preko založbe, tako je Patricija že začela pisati založbam vendar je hitro odnehala. Vmes sem raziskala potencialne možnosti in ugotovila sem, da bi bilo bolje da morda to izdama v samozaložbi. Želeli sva imeti vso svobodo pri izdaji knjige in vsemu kar spada zraven.


V video vas popeljem skozi cel proces, zdaj če ga boste pogledali in se vam bo morda zdelo, to pa je res kaotično. Ilustriranje knjige je cel kreativni proces in mnogokrat delam več zadev neankrat, mnogo krat se vrnem nazaj in kaj tudi popravim. Včasih imam pavze in včasih delam en teden skupaj. Ampak to je po mojem mnenju ta magija ustvarjanja slikanice.

Kot sem že povedala in zapisala, ljudje me skoraj vsak dan sprašujejo kako izdati knjigo in vse mogoče v zvezi z otroškimi pravljicami in slikanicami. Zdelo se mi je bolj koristno za vse nas, da vam to tako prikažem. V zadnjih dveh letih sem ilustrirala štiri knjige, od teh so bile tri založene. Dve izdani v samozaložbi, ena pri angleški založbi. Eno pa sem naredila v privatnem okolju ampak je bila tudi super. Ker sem si letos zadala cilj da več govorim in manj rišem, ga želim na tak način tudi dosežt. Zato sem se tudi odločila da vam čimbolj slikovito prikažem ta celoten proces ilustriranja in izdajanja knjige preko videa. Pa še mene lahko spoznate, na nek nenavaden način.

Zdi se mi da se v Sloveniji strogo varuje informacije, ki imajo potencial, da lahko z njimi nekaj zaslužiš, sama sem se odločila da bom to z vami delila preko Youtube-a, brezplačno. Menim da bi moral marsikdo vedeti kako se knjigo izda, še posebej pa kako se knjigo ilustrira.

Ilustriranje knjige je res dolgotrajen postopek, to definitivno ni v enem mesecu. Pri večini ilustratorjev se to dela od več mesecev do več let. Seveda nisem uspela prikazati čisto vsega, ampak toliko da boste vedeli, ker je še vedno mnogo dileme in vprašanj še posebej glede digitalnih ilustracij.
Na vsake toliko časa mi skuša kdo dopovedati da digitalna umetnost ”to pa res ni prava umetnost” ampak niti ne vedo kako se tega lotim in zakaj sem si za tehniko izbrala digitalno ilustracijo.

Res sem ponosna na ta projekt, sprejela sem ga že zaradi tega, ker mi je bila zgodbica zelo všeč. Menim da je prav posebna, ni tista klasična. Ampak to rečejo vsi. Moram pa priznati, da sem v preteklih letih prebrala res ogromno pravljic, več kot bi si želela priznati in ta je definitivno izstopala.

S Patricijo sva dobro sodelovali in še vedno sodelujeva. Morda je zato ta projekt bil tako uspešen in zabaven.

Tukaj bom še na hitro napisala, kaj je vse potrebno narediti.

Ko imate datoteko v wordu ( to je za avtorje ) si rečete ”hmm okej, čas da to nekdo nariše”, najdete si ilustratorja. Vsak ilustrator ni za vse, tako da si najdite ustreznega ilustratorja. Za prebrati mu dajte besedilo in se potem odloči, če je primeren za to ali ne. Potem začneta skupaj delat na izdelavi knjige, najboljše da v tej fazi že lektorirate zadevo in je potem ne spreminjate več.

Ilustrator oz. ilustratorka vam bo uredila story board in oblikovala likovne junake, to so po navadi skice. Po tem, ko se bosta skupaj odločila kako bosta nadaljevala. Odvnisno kakšna ilustratorka je, jaz osebno sama umestnim ilustracije in besedilo skupaj, ker imam ozadje iz grafičnega oblikovanja oz. ker sem v originalu grafična oblikovalka. Zato dodaten grafični oblikovalec ni potreben pri tem projektu. Okej, ko je tak daleč da so ilustracije pobarvane in umeščene v besedilo in smo vsi zadovoljni, po tem je čas da se oblikuje platnica. Platnica se oblikuje na koncu, razen če naročnik želi to prej, za kakšno promocijo itd…
Oke j… ko smo zadovoljni z notranjostjo knjige, ko so vse ilustracije dokončane, tekst lektoriran, platnica oblikovana, se po tem to založi. Tukaj bom napisala za samozaložbo. Kot sem v video že povedala, registrirano morate imeti eno dejavnost in ja lahko je tudi zavod, drugače pa d.o.o. ali s.p..
Kolofon ali notranjost knjige pošljete na nuk in tako registrirate knjigo, da lahko gre tudi v knjižnice in da ja uradno izdana. Napovedat še morate ceno knjige na RS za knjigo. Po prb. treh dneh vam iz Nuka pošljejo CIP zapis in ta cip zapis ISBN in vse to vam bo vaša ilustratorka vstavila v knjigo. Morate pa dodati še črtno kodo in ceno na zadnjo stran platnice. Po tem pa je na vas kako boste to oglaševali.

Če imate knjigo v več jezikih – vsak jezik posebej registrirate in za vsak jezik dobite potem posevej ta cip zapis, saj je logično. Druga knjiga, drug isbn.

To je bilo na kratko o izdaji knjige, več pa govorim sejvestekje 😉

Scroll to Top